đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$216.18
Original: $720.59
-70%Premier Mounts Universal Rotational Mount for Displays 37-61"—
$720.59
$216.18The Story
- Rotates 360°
- Griplate System
The RFM Universal Rotational Mount from Premier Mounts is a wall mount for displays from 37-61", which can rotate freely 360°. This low-profile mount sits less than 4" from the wall. With its landscape or portrait capability, the RFM is perfect for digital signage applications.
- Includes Lock-it security hardware
- Fits from VESA 200x200 to 400x800mm hole patterns
UPC: 829973259174
| Mount | |
|---|---|
| Mount Type | Rotating Wall Mount |
| Depth From Mounting Source | Less than 4" |
| Max Equipment Size | 37-61" |
| Adjustments | 360° Rotation |
| General Attributes | |
|---|---|
| Construction | Not specified by the manufacturer |
| Dimensions | Not specified by the manufacturer |
| Weight Capacity | 160 lbs |
| Weight | Not specified by the manufacturer |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 28.0 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 42.0 x 11.0 x 7.0" |
In the Box
Premier Mounts Universal Rotational Mount for Displays 37-61"
- Lifetime Warranty

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- Rotates 360°
- Griplate System
The RFM Universal Rotational Mount from Premier Mounts is a wall mount for displays from 37-61", which can rotate freely 360°. This low-profile mount sits less than 4" from the wall. With its landscape or portrait capability, the RFM is perfect for digital signage applications.
- Includes Lock-it security hardware
- Fits from VESA 200x200 to 400x800mm hole patterns
UPC: 829973259174
| Mount | |
|---|---|
| Mount Type | Rotating Wall Mount |
| Depth From Mounting Source | Less than 4" |
| Max Equipment Size | 37-61" |
| Adjustments | 360° Rotation |
| General Attributes | |
|---|---|
| Construction | Not specified by the manufacturer |
| Dimensions | Not specified by the manufacturer |
| Weight Capacity | 160 lbs |
| Weight | Not specified by the manufacturer |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 28.0 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 42.0 x 11.0 x 7.0" |
In the Box
Premier Mounts Universal Rotational Mount for Displays 37-61"
- Lifetime Warranty














