
Original: $63.81
-70%$63.81
$19.14The Story
- The molded strain relief is directly bonded to the cable jacket for superior strength and durability
- PTFE insulation and nickel tarnish resistant outer shells used in the BNC connector provide long life and reliability
- Gold-plated center contacts assure the most noise free connection possible
- The connectors and cable are impedance matched
- 50R Impedance
- 32.2pf Capacitance per 1ft/0.304m
- 0.44dB Power loss per 100ft at 1MHz
- 19x33 Center strands x AWG
- 20AWG Wire size
- -40 to +85°C Temperature range
Test & Measurement, RF Communications, Communications & Networking, Electronics Design, Electronics Service, Computer Hardware, Instrumentation, Instrumentation
Product details
| Connector Type A | BNC Straight Plug |
| Connector Type B | BNC Straight Plug |
| Coaxial Cable Type | RG58C/U |
| Impedance | 50ohm |
| Cable Length - Imperial | 36" |
| Cable Length - Metric | 914mm |
| Jacket Colour | - |
| Product Range | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | POMONA |
| Part Number | 2249-C-36 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- The molded strain relief is directly bonded to the cable jacket for superior strength and durability
- PTFE insulation and nickel tarnish resistant outer shells used in the BNC connector provide long life and reliability
- Gold-plated center contacts assure the most noise free connection possible
- The connectors and cable are impedance matched
- 50R Impedance
- 32.2pf Capacitance per 1ft/0.304m
- 0.44dB Power loss per 100ft at 1MHz
- 19x33 Center strands x AWG
- 20AWG Wire size
- -40 to +85°C Temperature range
Test & Measurement, RF Communications, Communications & Networking, Electronics Design, Electronics Service, Computer Hardware, Instrumentation, Instrumentation
Product details
| Connector Type A | BNC Straight Plug |
| Connector Type B | BNC Straight Plug |
| Coaxial Cable Type | RG58C/U |
| Impedance | 50ohm |
| Cable Length - Imperial | 36" |
| Cable Length - Metric | 914mm |
| Jacket Colour | - |
| Product Range | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | POMONA |
| Part Number | 2249-C-36 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











