
Original: $296.75
-70%$296.75
$89.02The Story
Product details
| DRAM Type | LPDDR4 |
| DRAM Density | 16Gbit |
| DRAM Memory Configuration | 512M x 32bit |
| Clock Frequency | 2.133GHz |
| Memory Case Style | TFBGA |
| No. of Pins | 200Pins |
| Supply Voltage Nom | 1.1V |
| Access Time | 468ps |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 95°C |
| Product Range | - |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | MICRON |
| Part Number | MT53E512M32D1ZW-046 ITB |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Product details
| DRAM Type | LPDDR4 |
| DRAM Density | 16Gbit |
| DRAM Memory Configuration | 512M x 32bit |
| Clock Frequency | 2.133GHz |
| Memory Case Style | TFBGA |
| No. of Pins | 200Pins |
| Supply Voltage Nom | 1.1V |
| Access Time | 468ps |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 95°C |
| Product Range | - |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | MICRON |
| Part Number | MT53E512M32D1ZW-046 ITB |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.













