
Original: $475.05
-70%$475.05
$142.51The Story
Product details
| DRAM Type | DDR4 |
| DRAM Density | 16Gbit |
| DRAM Memory Configuration | 1G x 16bit |
| Clock Frequency | - |
| Memory Case Style | FBGA |
| No. of Pins | 96Pins |
| Supply Voltage Nom | 1.2V |
| Access Time | 625ps |
| Operating Temperature Min | 0°C |
| Operating Temperature Max | 95°C |
| Product Range | - |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | MICRON |
| Part Number | MT40A1G16TB-062EF |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Product details
| DRAM Type | DDR4 |
| DRAM Density | 16Gbit |
| DRAM Memory Configuration | 1G x 16bit |
| Clock Frequency | - |
| Memory Case Style | FBGA |
| No. of Pins | 96Pins |
| Supply Voltage Nom | 1.2V |
| Access Time | 625ps |
| Operating Temperature Min | 0°C |
| Operating Temperature Max | 95°C |
| Product Range | - |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | MICRON |
| Part Number | MT40A1G16TB-062EF |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.













