
Original: $8.75
-70%$8.75
$2.62The Story
Product details
| USB IC Type | USB Hub Controller |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Supply Voltage Min | 3V |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| Interface Case Style | LQFP |
| No. of Pins | 64Pins |
| Data Rate | 480Mbps |
| No. of Ports | 4 Port |
| Operating Temperature Min | 0°C |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| Product Range | - |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | USB2504-JT |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| USB IC Type | USB Hub Controller |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Supply Voltage Min | 3V |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| Interface Case Style | LQFP |
| No. of Pins | 64Pins |
| Data Rate | 480Mbps |
| No. of Ports | 4 Port |
| Operating Temperature Min | 0°C |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| Product Range | - |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | USB2504-JT |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











