
Original: $19.02
-70%$19.02
$5.71The Story
Product details
| Core Frequency | - |
| DSC Case Style | TQFP |
| Embedded Interface Type | I2C, SPI, UART, USB |
| Flash Memory Size | 536KB |
| No. of I/O's | 83I/O's |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Core Supply Voltage | 1.8V |
| No. of Pins | 100Pins |
| Product Range | dsPIC33E Series |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q100 |
| Supply Voltage Min | 3V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | DSPIC33EP512MU810-I/PT |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Core Frequency | - |
| DSC Case Style | TQFP |
| Embedded Interface Type | I2C, SPI, UART, USB |
| Flash Memory Size | 536KB |
| No. of I/O's | 83I/O's |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Core Supply Voltage | 1.8V |
| No. of Pins | 100Pins |
| Product Range | dsPIC33E Series |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q100 |
| Supply Voltage Min | 3V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | DSPIC33EP512MU810-I/PT |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











