Original: $0.57
-70%$0.57
$0.17The Story
- Low and standard-voltage operation
- I�C-compatible (2-wire) serial interface
- Schmitt trigger, filtered inputs for noise suppression
- Bidirectional data transfer protocol
- Write protect pin for hardware data protection
- Self-timed write cycle (5ms maximum)
- High-reliability
- Endurance - 1000000 write cycles
- Data retention - 100 years
- Green product and no Sb/Br
Applications
Computers & Computer Peripherals, Industrial, Commercial
Product details
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| Clock Frequency | 1MHz |
| No. of Pins | 8Pins |
| Memory Size | 8Kbit |
| Product Range | 8Kbit Serial I2C EEPROMs |
| Memory Case Style | SOIC |
| Supply Voltage Min | 1.7V |
| IC Interface Type | Serial I2C |
| EEPROM Memory Configuration | 1K x 8bit |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | AT24C08C-SSHM-B |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Low and standard-voltage operation
- I�C-compatible (2-wire) serial interface
- Schmitt trigger, filtered inputs for noise suppression
- Bidirectional data transfer protocol
- Write protect pin for hardware data protection
- Self-timed write cycle (5ms maximum)
- High-reliability
- Endurance - 1000000 write cycles
- Data retention - 100 years
- Green product and no Sb/Br
Applications
Computers & Computer Peripherals, Industrial, Commercial
Product details
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| Clock Frequency | 1MHz |
| No. of Pins | 8Pins |
| Memory Size | 8Kbit |
| Product Range | 8Kbit Serial I2C EEPROMs |
| Memory Case Style | SOIC |
| Supply Voltage Min | 1.7V |
| IC Interface Type | Serial I2C |
| EEPROM Memory Configuration | 1K x 8bit |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | AT24C08C-SSHM-B |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










