
Original: $7.03
-70%$7.03
$2.11The Story
- Low-power CMOS technology
- 2-wire serial interface (I�C� compatible)
- Cascadable up to four devices
- Schmitt trigger inputs for noise suppression
- Output slope control to eliminate ground bounce
- 100 and 400kHz Clock compatibility
- Page write time 3ms typical
- Self-timed erase/write cycle
- 128byte Page write buffer
- Hardware write-protect
- ESD protection >4000V
- More than 1million erase/write cycles
- Data retention >200 years
Applications
Computers & Computer Peripherals, Industrial, Communications & Networking, Consumer Electronics, Automotive
Product details
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| Clock Frequency | 400kHz |
| No. of Pins | 8Pins |
| Memory Size | 1Mbit |
| Product Range | 1Mbit Serial I2C EEPROMs |
| Memory Case Style | DIP |
| Supply Voltage Min | 1.7V |
| IC Interface Type | I2C |
| EEPROM Memory Configuration | 128K x 8bit |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | 24AA1025-I/P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Low-power CMOS technology
- 2-wire serial interface (I�C� compatible)
- Cascadable up to four devices
- Schmitt trigger inputs for noise suppression
- Output slope control to eliminate ground bounce
- 100 and 400kHz Clock compatibility
- Page write time 3ms typical
- Self-timed erase/write cycle
- 128byte Page write buffer
- Hardware write-protect
- ESD protection >4000V
- More than 1million erase/write cycles
- Data retention >200 years
Applications
Computers & Computer Peripherals, Industrial, Communications & Networking, Consumer Electronics, Automotive
Product details
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| Clock Frequency | 400kHz |
| No. of Pins | 8Pins |
| Memory Size | 1Mbit |
| Product Range | 1Mbit Serial I2C EEPROMs |
| Memory Case Style | DIP |
| Supply Voltage Min | 1.7V |
| IC Interface Type | I2C |
| EEPROM Memory Configuration | 128K x 8bit |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | 24AA1025-I/P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.


