
Original: $1,106.08
-70%$1,106.08
$331.82The Story
Meyer-Optik Gorlitz Trioplan 35mm f/2.8 II Overview
The Trioplan 35mm f/2.8 II Lens for Canon RF from Meyer-Optik Gorlitz is a classic, compact, wide-angle prime lens designed for Canon RF-mount cameras. Made for travel, street, or nature photography, this sturdy all-metal lens produces a high degree of sharpness. It has a distinct artistic quality for a smooth rendering of out-of-focus areas to suit shallow depth of field shooting.
The lens elements are made from coated Schott optical glass in order to produce vibrant colors and high contrast in a variety of lighting conditions. This lens is also characterized by its manual focus operation, short 7.9" minimum focusing distance, and a 12-blade diaphragm that produces the famous Trioplan soap bubble bokeh for out-of-focus highlights.
Meyer-Optik Gorlitz Trioplan 35mm f/2.8 II Specs
| Focal Length | 35mm |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Canon RF |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Angle of View | 63° |
| Minimum Focus Distance | 7.9" / 0.2Â m |
| Diaphragm Blades | 12 |
| Focus Type | Manual Focus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 52 mm (Front) |
| Weight | 10.6Â oz / 300Â g |
| Package Weight | 3.335 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 9.3 x 6.5 x 4.8" |
Meyer-Optik Gorlitz Trioplan 35mm f/2.8 II Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Meyer-Optik Gorlitz Trioplan 35mm f/2.8 II Overview
The Trioplan 35mm f/2.8 II Lens for Canon RF from Meyer-Optik Gorlitz is a classic, compact, wide-angle prime lens designed for Canon RF-mount cameras. Made for travel, street, or nature photography, this sturdy all-metal lens produces a high degree of sharpness. It has a distinct artistic quality for a smooth rendering of out-of-focus areas to suit shallow depth of field shooting.
The lens elements are made from coated Schott optical glass in order to produce vibrant colors and high contrast in a variety of lighting conditions. This lens is also characterized by its manual focus operation, short 7.9" minimum focusing distance, and a 12-blade diaphragm that produces the famous Trioplan soap bubble bokeh for out-of-focus highlights.
Meyer-Optik Gorlitz Trioplan 35mm f/2.8 II Specs
| Focal Length | 35mm |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Canon RF |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Angle of View | 63° |
| Minimum Focus Distance | 7.9" / 0.2Â m |
| Diaphragm Blades | 12 |
| Focus Type | Manual Focus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 52 mm (Front) |
| Weight | 10.6Â oz / 300Â g |
| Package Weight | 3.335 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 9.3 x 6.5 x 4.8" |
Meyer-Optik Gorlitz Trioplan 35mm f/2.8 II Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.























