Original: $583.20
-70%$583.20
$174.96The Story
Meike 8mm f/2.8 Overview
Pairing an ultra wide-angle field of view with a compact design, this 8mm f/2.8 Lens for Micro Four Thirds from Meike is a Micro Four Thirds-mount lens offering a 16mm equivalent focal length. Well-matched to mirrorless bodies, this lens is ideal for everyday shooting, and its sophisticated optical design limits distortion for sharp and accurate portrayals of landscapes and architectural subjects.
- Ultra wide-angle prime designed for Micro Four Thirds mirrorless cameras
- Provides a 16mm equivalent focal length based on 35mm full-frame format
- Bright f/2.8 maximum aperture benefits working in low-light conditions
- 17 elements in 12 groups optical design renders scenes with minimal distortion
- Manual focus design permits working with subjects as close as 9.8" away
- Accepts 77mm screw-in filters via petal-shaped lens hood
In the Box
- Meike 8mm f/2.8 Lens for Micro Four Thirds
- Front and Rear Lens Caps
- Lens Hood
- Lens Cleaning Cloth
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Meike 8mm f/2.8 Specs
| Focal Length | 8mm |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Micro Four Thirds |
| Lens Format Coverage | Micro Four Thirds |
| Angle of View | 109° |
| Minimum Focus Distance | 9.8" / 25Â cm |
| Optical Design | 17 Elements in 12 Groups |
| Focus Type | Manual Focus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 77 mm (Front) |
| Weight | 1.1Â lb / 480Â g |
| Package Weight | 1.41 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.2 x 5 x 5" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Meike 8mm f/2.8 Overview
Pairing an ultra wide-angle field of view with a compact design, this 8mm f/2.8 Lens for Micro Four Thirds from Meike is a Micro Four Thirds-mount lens offering a 16mm equivalent focal length. Well-matched to mirrorless bodies, this lens is ideal for everyday shooting, and its sophisticated optical design limits distortion for sharp and accurate portrayals of landscapes and architectural subjects.
- Ultra wide-angle prime designed for Micro Four Thirds mirrorless cameras
- Provides a 16mm equivalent focal length based on 35mm full-frame format
- Bright f/2.8 maximum aperture benefits working in low-light conditions
- 17 elements in 12 groups optical design renders scenes with minimal distortion
- Manual focus design permits working with subjects as close as 9.8" away
- Accepts 77mm screw-in filters via petal-shaped lens hood
In the Box
- Meike 8mm f/2.8 Lens for Micro Four Thirds
- Front and Rear Lens Caps
- Lens Hood
- Lens Cleaning Cloth
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Meike 8mm f/2.8 Specs
| Focal Length | 8mm |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Micro Four Thirds |
| Lens Format Coverage | Micro Four Thirds |
| Angle of View | 109° |
| Minimum Focus Distance | 9.8" / 25Â cm |
| Optical Design | 17 Elements in 12 Groups |
| Focus Type | Manual Focus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 77 mm (Front) |
| Weight | 1.1Â lb / 480Â g |
| Package Weight | 1.41 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.2 x 5 x 5" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
























