Original: $258.41
-70%$258.41
$77.52The Story
Meike 7.5mm f/2.8 Overview
With an expansive 190° angle of view, this 7.5mm f/2.8 Fisheye Lens from Meike is an all-manual lens capable of producing unique perspectives and creative distortions. Offered here with a Sony E mount, the lens's f/2.8 maximum aperture benefits working in a variety of lighting conditions while maintaining a small and lightweight form factor for handheld shooting. Additionally, the lens features a manual focus design that allows you to photograph subjects as close as 5.9" away.
In the Box
- Meike 7.5mm f/2.8 Fisheye Lens for Sony E
- Front and Rear Lens Caps
Meike 7.5mm f/2.8 Specs
| Focal Length | 7.5mm (35mm Equivalent Focal Length: 11.25mm) |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Lens Mount | Sony E |
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Angle of View | 190° |
| Minimum Focus Distance | 5.9" / 15Â cm |
| Optical Design | 11 Elements in 9 Groups |
| Focus Type | Manual Focus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | None |
| Weight | 9.2Â oz / 260Â g |
| Package Weight | 0.735 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.1 x 4 x 3.7" |
Meike 7.5mm f/2.8 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Meike 7.5mm f/2.8 Overview
With an expansive 190° angle of view, this 7.5mm f/2.8 Fisheye Lens from Meike is an all-manual lens capable of producing unique perspectives and creative distortions. Offered here with a Sony E mount, the lens's f/2.8 maximum aperture benefits working in a variety of lighting conditions while maintaining a small and lightweight form factor for handheld shooting. Additionally, the lens features a manual focus design that allows you to photograph subjects as close as 5.9" away.
In the Box
- Meike 7.5mm f/2.8 Fisheye Lens for Sony E
- Front and Rear Lens Caps
Meike 7.5mm f/2.8 Specs
| Focal Length | 7.5mm (35mm Equivalent Focal Length: 11.25mm) |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Lens Mount | Sony E |
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Angle of View | 190° |
| Minimum Focus Distance | 5.9" / 15Â cm |
| Optical Design | 11 Elements in 9 Groups |
| Focus Type | Manual Focus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | None |
| Weight | 9.2Â oz / 260Â g |
| Package Weight | 0.735 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.1 x 4 x 3.7" |
Meike 7.5mm f/2.8 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
























