
Original: $59.15
-70%$59.15
$17.74The Story
- Constant power mode output with 2 channels
- Plastic housing with class II and PFC design
- Flick free, complying with lEEE1789
- Standby power consumption <0.5W
- Cooling by free air convection
- 5 years warranty
- Rated wattage is 40W
- Minimum dimming level is 0.2%
Product details
| Power Supply Applications | LED Lighting |
| Output Power Max | 40W |
| Output Voltage Max | 50V |
| Output Current | 700mA |
| LED Driver Mode | Constant Current, Constant Voltage |
| Input Voltage Min | 180VAC |
| Input Voltage Max | 277VAC |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MEAN WELL |
| Part Number | LCM-40TW |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Constant power mode output with 2 channels
- Plastic housing with class II and PFC design
- Flick free, complying with lEEE1789
- Standby power consumption <0.5W
- Cooling by free air convection
- 5 years warranty
- Rated wattage is 40W
- Minimum dimming level is 0.2%
Product details
| Power Supply Applications | LED Lighting |
| Output Power Max | 40W |
| Output Voltage Max | 50V |
| Output Current | 700mA |
| LED Driver Mode | Constant Current, Constant Voltage |
| Input Voltage Min | 180VAC |
| Input Voltage Max | 277VAC |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MEAN WELL |
| Part Number | LCM-40TW |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










