
Original: $9.09
-70%$9.09
$2.73The Story
Product details
| Driver Type | Tweeter |
| External Diameter - Metric | 104mm |
| External Width - Metric | - |
| Impedance | - |
| Power Rating Nom | 30W |
| Sound Level SPL | 92dB |
| External Diameter - Imperial | 4.1" |
| External Width - Imperial | - |
| Frequency Response Min | 1.5kHz |
| Frequency Response Max | 20kHz |
| Speaker Shape | Round |
| Resonant Frequency | - |
| Speaker Mounting | Panel Mount |
| Power Rating Max | 60W |
| External Length - Metric | - |
| External Depth - Metric | 28mm |
| External Length - Imperial | - |
| External Depth - Imperial | 1.1" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MCM AUDIO SELECT |
| Part Number | 53-1080. |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Product details
| Driver Type | Tweeter |
| External Diameter - Metric | 104mm |
| External Width - Metric | - |
| Impedance | - |
| Power Rating Nom | 30W |
| Sound Level SPL | 92dB |
| External Diameter - Imperial | 4.1" |
| External Width - Imperial | - |
| Frequency Response Min | 1.5kHz |
| Frequency Response Max | 20kHz |
| Speaker Shape | Round |
| Resonant Frequency | - |
| Speaker Mounting | Panel Mount |
| Power Rating Max | 60W |
| External Length - Metric | - |
| External Depth - Metric | 28mm |
| External Length - Imperial | - |
| External Depth - Imperial | 1.1" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MCM AUDIO SELECT |
| Part Number | 53-1080. |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.




















