đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$16.62
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX3226EETE+ Transceiver, RS232, 3V-5.5V supply, 1 Driver, TQFN-16—
$16.62
The Story
This is a Transceiver, RS232, 3V-5.5V supply, 1 Driver, TQFN-16 product from MAXIM INTEGRATED PRODUCTS with the model number MAX3226EETE+
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Driver Case Style | TQFN |
| No. of Receivers | 1 |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| No. of Pins | 16Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| No. of Drivers | 1Drivers |
| Supply Voltage Min | 3V |
| IC Interface Type | RS232 |
| Device Type | Transceiver |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX3226EETE+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Transceiver, RS232, 3V-5.5V supply, 1 Driver, TQFN-16 product from MAXIM INTEGRATED PRODUCTS with the model number MAX3226EETE+
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Driver Case Style | TQFN |
| No. of Receivers | 1 |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| No. of Pins | 16Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| No. of Drivers | 1Drivers |
| Supply Voltage Min | 3V |
| IC Interface Type | RS232 |
| Device Type | Transceiver |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX3226EETE+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











