
Original: $15.60
-70%$15.60
$4.68The Story
Product details
| Device Type | Transmitter |
| IC Interface Type | RS422, RS485 |
| No. of Drivers | 4Drivers |
| Supply Voltage Min | 4.75V |
| Supply Voltage Max | 5.25V |
| Driver Case Style | TSSOP |
| No. of Pins | 16Pins |
| Operating Temperature Min | 0°C |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| Packaging | Each |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX3042BCUE+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Device Type | Transmitter |
| IC Interface Type | RS422, RS485 |
| No. of Drivers | 4Drivers |
| Supply Voltage Min | 4.75V |
| Supply Voltage Max | 5.25V |
| Driver Case Style | TSSOP |
| No. of Pins | 16Pins |
| Operating Temperature Min | 0°C |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| Packaging | Each |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX3042BCUE+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











