Original: $25.54
-70%$25.54
$7.66The Story
- Low profile styling
- Sealed to IP67
- -40 to 80°C Operating temperature range
Applications
LED Lighting
Product details
| LED Colour | Red |
| Forward Current If | 20mA |
| Operating Voltage | 24VDC |
| Mounting Hole Dia | 8.1mm |
| Packaging | Each |
| Product Range | 508 Series |
| Luminous Intensity | 11cd |
| IP / NEMA Rating | IP67 |
Other details
| Brand | MARL |
| Part Number | 508-501-22 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Low profile styling
- Sealed to IP67
- -40 to 80°C Operating temperature range
Applications
LED Lighting
Product details
| LED Colour | Red |
| Forward Current If | 20mA |
| Operating Voltage | 24VDC |
| Mounting Hole Dia | 8.1mm |
| Packaging | Each |
| Product Range | 508 Series |
| Luminous Intensity | 11cd |
| IP / NEMA Rating | IP67 |
Other details
| Brand | MARL |
| Part Number | 508-501-22 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









