
Original: $379.32
-70%$379.32
$113.80The Story
Magma Bags MGA48035 Overview
Looking for a lightweight and compact carrying solution for your Rane One controller? Check out the Magma Bags CTRL Case One, a storage case designed to house your Rane One controller and protect it from moisture, dust, dirt, and scratches.
The case features a polyester exterior to reject water, and lightweight Durashock molded EVA foam to ensure a snug fit for your controller. The case features high-density egg foam to protect knobs, faders, jog wheel, and display, while the rivet-reinforced handle provides comfort while in transport. The case is compatible with Decksaver covers. A detachable shoulder strap is included .
- Lightweight Durashock molded EVA foam and polyester exterior shell
- Sturdy zipper
- High density egg foam to protect knobs, faders, jog wheels, and display
- Comfortable, rivet-reinforced carrying handles
- Including detachable shoulder strap (metal buckles)
- Compatible with Decksaver cover
In the Box
- Magma Bags CTRL Case One for Rane One Controller
- Limited 1-Year Warranty
Magma Bags MGA48035 Specs
| Type | Case |
| Interior Dimensions (W x H x D) | 28 x 13.8 x 3.1" / 71 x 35 x 8 cm |
| Carrying/Transport Options | Handle, Shoulder Strap |
| Type of Closure | Zipper |
| Padding | 0.31" / 8 mm Foam |
| Material of Construction | Polyester, Polyethylene |
| Exterior Dimensions (W x H x D) | 29.5 x 16.1 x 4.3" / 75 x 41 x 11 cm |
| Weight | 4.2 lb / 1.9 kg |
| Package Weight | 4.525 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 29 x 16.9 x 6" |
Magma Bags MGA48035 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Magma Bags MGA48035 Overview
Looking for a lightweight and compact carrying solution for your Rane One controller? Check out the Magma Bags CTRL Case One, a storage case designed to house your Rane One controller and protect it from moisture, dust, dirt, and scratches.
The case features a polyester exterior to reject water, and lightweight Durashock molded EVA foam to ensure a snug fit for your controller. The case features high-density egg foam to protect knobs, faders, jog wheel, and display, while the rivet-reinforced handle provides comfort while in transport. The case is compatible with Decksaver covers. A detachable shoulder strap is included .
- Lightweight Durashock molded EVA foam and polyester exterior shell
- Sturdy zipper
- High density egg foam to protect knobs, faders, jog wheels, and display
- Comfortable, rivet-reinforced carrying handles
- Including detachable shoulder strap (metal buckles)
- Compatible with Decksaver cover
In the Box
- Magma Bags CTRL Case One for Rane One Controller
- Limited 1-Year Warranty
Magma Bags MGA48035 Specs
| Type | Case |
| Interior Dimensions (W x H x D) | 28 x 13.8 x 3.1" / 71 x 35 x 8 cm |
| Carrying/Transport Options | Handle, Shoulder Strap |
| Type of Closure | Zipper |
| Padding | 0.31" / 8 mm Foam |
| Material of Construction | Polyester, Polyethylene |
| Exterior Dimensions (W x H x D) | 29.5 x 16.1 x 4.3" / 75 x 41 x 11 cm |
| Weight | 4.2 lb / 1.9 kg |
| Package Weight | 4.525 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 29 x 16.9 x 6" |
Magma Bags MGA48035 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.


















