Original: $486.56
-70%$486.56
$145.97The Story
Magma Bags MGA41103 Overview
The Magma Bags CARRY LITE DJ-CASE XXL is a case whose exterior is constructed out of laminated MDF and anodized aluminum. Its interior is fashioned out of EVA, with 3.5 and 2.5cm foam panels. The eggshell foam for the lid is 3cm thick. All of these features help protect your gear.
The CARRY LITE DJ-CASE XXL is designed for various DJ controllers such as the Roland DJ-505, the NI Kontrol S4 MK3, and the Pioneer DJ XDJ-RR. With two separate layers of pick and pluck foam, the case gives you the option to create an additional space for your laptop, or for corresponding cables. The case sports a detachable lid, a convenient carrying handle, as well as the option to attach a separately available shoulder strap.
In the Box
- Magma Bags CARRY LITE DJ-CASE XXL
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Magma Bags MGA41103 Specs
| Type | Case |
| Interior Dimensions (W x H x D) | 25.6 x 4.3 x 15.7" / 65 x 11 x 40 cm (With Padding) |
| Carrying/Transport Options | Handle |
| Type of Closure | Latch |
| Padding | 1.18" / 3 cm Foam (Adjustable) 1.38" / 3.5 cm Foam (Adjustable) 0.98" / 2.5 cm Foam (Adjustable) |
| Material of Construction | Aluminum, Ethylene-Vinyl Acetate (EVA), MDF |
| Exterior Dimensions (W x H x D) | 26.4 x 7.1 x 16.5" / 67 x 18 x 42 cm |
| Weight | 11.02 lb / 5 kg |
| Package Weight | 12.1 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 27.5 x 19 x 7.5" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Magma Bags MGA41103 Overview
The Magma Bags CARRY LITE DJ-CASE XXL is a case whose exterior is constructed out of laminated MDF and anodized aluminum. Its interior is fashioned out of EVA, with 3.5 and 2.5cm foam panels. The eggshell foam for the lid is 3cm thick. All of these features help protect your gear.
The CARRY LITE DJ-CASE XXL is designed for various DJ controllers such as the Roland DJ-505, the NI Kontrol S4 MK3, and the Pioneer DJ XDJ-RR. With two separate layers of pick and pluck foam, the case gives you the option to create an additional space for your laptop, or for corresponding cables. The case sports a detachable lid, a convenient carrying handle, as well as the option to attach a separately available shoulder strap.
In the Box
- Magma Bags CARRY LITE DJ-CASE XXL
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Magma Bags MGA41103 Specs
| Type | Case |
| Interior Dimensions (W x H x D) | 25.6 x 4.3 x 15.7" / 65 x 11 x 40 cm (With Padding) |
| Carrying/Transport Options | Handle |
| Type of Closure | Latch |
| Padding | 1.18" / 3 cm Foam (Adjustable) 1.38" / 3.5 cm Foam (Adjustable) 0.98" / 2.5 cm Foam (Adjustable) |
| Material of Construction | Aluminum, Ethylene-Vinyl Acetate (EVA), MDF |
| Exterior Dimensions (W x H x D) | 26.4 x 7.1 x 16.5" / 67 x 18 x 42 cm |
| Weight | 11.02 lb / 5 kg |
| Package Weight | 12.1 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 27.5 x 19 x 7.5" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.



















