- Key Features
-
- Multipurpose steel utility cart perfect for use with audio/video equipment and more
- Roll formed shelves with powder coat paint finish
- Tables are robotically-welded for stability, with easy-access cable holes to keep the cart clean, organized and safe
- Locking cabinet made from durable steel
- Rolling cart with silent roll, full swivel ball bearing casters
| General |
| Width | 24 in |
| Depth | 18 in |
| Adjustable Height | 24.02 in - 42.13 in |
| Material | 20 gauge steel |
| Color | Black |
| AV Furniture |
| Type | Cart |
| Recommended Use | AV System |
| Shelf Qty | 2 |
| Cable Management | Integrated cable management |
| Lockable | Yes |
| Adjustments | Height |
| Wheels Qty | 4 |
| Wheel Diameter | 4 in |
| Brakes Qty | 2 |
| Dimensions & Weight Details |
| Dimensions | Side pop-up shelf - width: 11 in, depth: 18 in |
| Inner Size | Cabinet unit - width: 24 in, depth: 17.5 in, height: 16.6 in |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.