Original: $133.67
-70%$133.67
$40.10The Story
Lomography LomoMod No.1 Overview
The LomoMod No.1 Camera from Lomography is a medium format film camera you build from the bottom up. It is made from sustainable cardboard, and the camera draws its inspiration from the traditions of origami and Sashimono carpentry. Included are 11 cardboard cutout sheets, an aperture plate set, a lens module, and an aperture and lens module. Designed for unique customization, the included liquid-filled lens is an invitation to experiment and explore different effects by filling it with different liquids that work as filters.
- DIY medium format film camera inspired by the traditions of origami and Sashimono carpentry
- Made from sustainable cardboard for planet-conscious construction
- Liquid-filled Sutton lens Module with syringe allows you to create your own distinct liquid filters
- Bulb mode and cable release socket for long exposures
- PC-sync for attaching external flash
- Includes tripod mount
In the Box
- Lomography LomoMod No.1 Camera
- 11 x Cardboard Cutout Sheet
- Aperture Plate Sheet Set
- Sutton Lens Module
- Aperture and Shutter Module
- 120 Film Spool
- Tripod Nut
- Tube
- Syringe
- Valve
- Colored Stickers
- Photo Book & User Manual
Lomography LomoMod No.1 Specs
| Camera | Medium Format Film Camera |
| Film | 120 Roll Film |
| Lens | 80mm |
| Aperture | f/11 to f/32 |
| Shutter Speed | Normal: 1/100 sec Bulb |
| Viewfinder | None |
| Focusing | Fixed Focus |
| Focusing Distance | 8.2' / 2.5 m to Infinity |
| Cable Release Socket | Yes |
| Tripod Mount Thread Size | Yes |
| Battery Type | None |
| Dimensions | Not Specified by Manufacturer |
| Weight | Not Specified by Manufacturer |
| Package Weight | 2.18 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 10.1 x 8.5 x 2" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Lomography LomoMod No.1 Overview
The LomoMod No.1 Camera from Lomography is a medium format film camera you build from the bottom up. It is made from sustainable cardboard, and the camera draws its inspiration from the traditions of origami and Sashimono carpentry. Included are 11 cardboard cutout sheets, an aperture plate set, a lens module, and an aperture and lens module. Designed for unique customization, the included liquid-filled lens is an invitation to experiment and explore different effects by filling it with different liquids that work as filters.
- DIY medium format film camera inspired by the traditions of origami and Sashimono carpentry
- Made from sustainable cardboard for planet-conscious construction
- Liquid-filled Sutton lens Module with syringe allows you to create your own distinct liquid filters
- Bulb mode and cable release socket for long exposures
- PC-sync for attaching external flash
- Includes tripod mount
In the Box
- Lomography LomoMod No.1 Camera
- 11 x Cardboard Cutout Sheet
- Aperture Plate Sheet Set
- Sutton Lens Module
- Aperture and Shutter Module
- 120 Film Spool
- Tripod Nut
- Tube
- Syringe
- Valve
- Colored Stickers
- Photo Book & User Manual
Lomography LomoMod No.1 Specs
| Camera | Medium Format Film Camera |
| Film | 120 Roll Film |
| Lens | 80mm |
| Aperture | f/11 to f/32 |
| Shutter Speed | Normal: 1/100 sec Bulb |
| Viewfinder | None |
| Focusing | Fixed Focus |
| Focusing Distance | 8.2' / 2.5 m to Infinity |
| Cable Release Socket | Yes |
| Tripod Mount Thread Size | Yes |
| Battery Type | None |
| Dimensions | Not Specified by Manufacturer |
| Weight | Not Specified by Manufacturer |
| Package Weight | 2.18 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 10.1 x 8.5 x 2" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.















