
Original: $94.37
-70%$94.37
$28.31The Story
Little Brown 9780316117722 Overview
Arranged chronologically into 5 major periods to display an artist's maturation process, Ansel Adams 400 Photographs covers America's most famous photographer's work from 1916 to 1968.
This book is intended to be a must-have gift and reference for those appreciating photography and nature's allure.  There are very few artists, photographers or otherwise, who can claim 400 productions of significance.  Adams was prolific, and this book displays that well.
Little Brown 9780316117722 Specs
| Type of Media | Book |
| Author | Ansel Adams Andrea Stillman |
| Publisher | Little, Brown and Company |
| Publication Date | November, 2007 |
| Edition | 1st Edition |
| ISBN-10 | 0316117722 |
| ISBN-13 | 9780316117722 |
| Number of Pages | 440 |
| Cover Type | Hard |
| Illustrated | Yes |
| Dimensions | 8.1 x 10.4 x 1.5" / 20.6 x 26.4 x 3.8Â cm |
| Package Weight | 4.35 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 10 x 8.5 x 1.5" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Little Brown 9780316117722 Overview
Arranged chronologically into 5 major periods to display an artist's maturation process, Ansel Adams 400 Photographs covers America's most famous photographer's work from 1916 to 1968.
This book is intended to be a must-have gift and reference for those appreciating photography and nature's allure.  There are very few artists, photographers or otherwise, who can claim 400 productions of significance.  Adams was prolific, and this book displays that well.
Little Brown 9780316117722 Specs
| Type of Media | Book |
| Author | Ansel Adams Andrea Stillman |
| Publisher | Little, Brown and Company |
| Publication Date | November, 2007 |
| Edition | 1st Edition |
| ISBN-10 | 0316117722 |
| ISBN-13 | 9780316117722 |
| Number of Pages | 440 |
| Cover Type | Hard |
| Illustrated | Yes |
| Dimensions | 8.1 x 10.4 x 1.5" / 20.6 x 26.4 x 3.8Â cm |
| Package Weight | 4.35 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 10 x 8.5 x 1.5" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.











