Original: $1.59
-70%$1.59
$0.48The Story
Product details
| On State RMS Current IT(rms) | 800mA |
| Holding Current Max Ih | 5mA |
| Gate Trigger Current Max, Igt | 200�A |
| Current It av | 510mA |
| Peak Non Rep Surge Current Itsm 50Hz | 16A |
| Product Range | EC103xx Series |
| Gate Trigger Voltage Max Vgt | 800mV |
| Thyristor Case Style | TO-92 |
| Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm | 400V |
| Operating Temperature Max | 110�C |
| No. of Pins | 3Pins |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | EC103D |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| On State RMS Current IT(rms) | 800mA |
| Holding Current Max Ih | 5mA |
| Gate Trigger Current Max, Igt | 200�A |
| Current It av | 510mA |
| Peak Non Rep Surge Current Itsm 50Hz | 16A |
| Product Range | EC103xx Series |
| Gate Trigger Voltage Max Vgt | 800mV |
| Thyristor Case Style | TO-92 |
| Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm | 400V |
| Operating Temperature Max | 110�C |
| No. of Pins | 3Pins |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | EC103D |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











