đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$1.16
Original: $3.87
-70%LITTELFUSE 35613150029 Fuse, Cartridge, 356 Series, 3.15 A, 440 V, 6.3mm x 32mm, 1/4" x 1-1/4", 1 kA—
$3.87
$1.16The Story
This is a Fuse, Cartridge, 356 Series, 3.15 A, 440 V, 6.3mm x 32mm, 1/4" x 1-1/4", 1 kA product from LITTELFUSE with the model number 35613150029
Product details
| Voltage Rating V AC | 440V |
| Fuse Current | 3.15A |
| Fuse Size Imperial | 1/4" x 1-1/4" |
| Blow Characteristic | Slow Blow |
| Product Range | 356 Series |
| Breaking Capacity Current AC | 1kA |
| Fuse Size Metric | 6.3mm x 32mm |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 35613150029 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Fuse, Cartridge, 356 Series, 3.15 A, 440 V, 6.3mm x 32mm, 1/4" x 1-1/4", 1 kA product from LITTELFUSE with the model number 35613150029
Product details
| Voltage Rating V AC | 440V |
| Fuse Current | 3.15A |
| Fuse Size Imperial | 1/4" x 1-1/4" |
| Blow Characteristic | Slow Blow |
| Product Range | 356 Series |
| Breaking Capacity Current AC | 1kA |
| Fuse Size Metric | 6.3mm x 32mm |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 35613150029 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










