đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$1.71
Littelfuse 0251004.MXL Fuse PCB Leaded 4 A 125 V Pico II 251 Series Very Fast Acting Axial—
$1.71
The Story
This is a Fuse, PCB Leaded, 4 A, 125 V, PICO II 251 Series, 125 V, Very Fast Acting, Axial Leaded product from LITTELFUSE with the model number 0251004.MXL
Product details
| Fuse Current | 4A |
| Voltage Rating VAC | 125V |
| Product Range | PICO II 251 Series |
| Voltage Rating V DC | 125V |
| Blow Characteristic | Very Fast Acting |
| Fuse Case Style | Axial Leaded |
| Breaking Capacity Current AC | 50A |
| Breaking Capacity Current DC | 300A |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0251004.MXL |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Fuse, PCB Leaded, 4 A, 125 V, PICO II 251 Series, 125 V, Very Fast Acting, Axial Leaded product from LITTELFUSE with the model number 0251004.MXL
Product details
| Fuse Current | 4A |
| Voltage Rating VAC | 125V |
| Product Range | PICO II 251 Series |
| Voltage Rating V DC | 125V |
| Blow Characteristic | Very Fast Acting |
| Fuse Case Style | Axial Leaded |
| Breaking Capacity Current AC | 50A |
| Breaking Capacity Current DC | 300A |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0251004.MXL |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










