Original: $1,001.17
-70%$1,001.17
$300.35The Story
Lilliput Tk2150 Overview
Designed for HMI applications, the 21.5" Full HD Industrial Display from Lilliput can be used as a solution for a variety of situations within many industries. Some examples include various aspects of the medical field, at AI-equipped production facilities, within smart locker installations, or as part of self-service kiosks. The display lacks any touch interface, making it an ideal solution for situations where you only require an information display for workers or guests. The display panel is a generous 21.5" in size, delivers a crisp and detailed 1080p image, and can handle outdoor usage with IP65-rated dust and water resistance.
- Industrial-grade aluminum metal housing
- 1000 cd/m² of brightness
- Auto dimming
- Two built-in speakers
- 12-24 VDC power input compatibility
- One HDMI, VGA, and composite video input
- 3.5mm audio input and headphone output
- USB Type-A port for firmware upgrading
Lilliput Tk2150 Specs
| Screen Size (Diagonal) | 21.5" |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Supported Display Resolutions | Minimum: 1280 x 720 / 60 Hz Maximum: 3840 x 2160 / 30 Hz |
| Panel Type | LCD |
| Brightness | 1000 cd/m² |
| Viewing Angle (H x V) | 178 x 178° |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Pixels Per Inch (ppi) | 103 ppi |
| Primary Connectivity Location | Display |
| Input Ports | 1 x HDMI 1.4 � Audio, Video (Rear) 1 x VGA 15-Pin � Video (Rear) 1 x RCA Composite � Video (Rear) 1 x 1/8" / 3.5 mm � Audio (Rear) |
| Output Ports | 1 x 1/8" / 3.5 mm � Audio (Rear) |
| USB Ports | 2 x Unspecified USB, USB-A (Rear) |
| Bluetooth | None |
| Digital Media Slot | None |
| TV Tuner | No |
| Display Orientation | Landscape |
| Touch Resolution | 1920 x 1080 |
| Built-In Speakers | Yes, 2 |
| Speaker Configuration | 2-Channel |
| Power Consumption | Typical: < 37.0 W |
| DC Input Power | 12 to 24 VDC |
| Power Adapter Type | External |
| Operating Temperature | 32 to 82°F / 0 to 50°C |
| Storage Temperature | -4 to 140°F / -20 to 60°C |
| Material of Construction | Aluminum |
| IP Rating | IP65 |
| Dimensions | 13.6 x 21.9 x 1.9" / 344.5 x 556.0 x 48.2 mm |
| Weight | 13.21 lb / 5.99 kg |
Lilliput Tk2150 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Lilliput Tk2150 Overview
Designed for HMI applications, the 21.5" Full HD Industrial Display from Lilliput can be used as a solution for a variety of situations within many industries. Some examples include various aspects of the medical field, at AI-equipped production facilities, within smart locker installations, or as part of self-service kiosks. The display lacks any touch interface, making it an ideal solution for situations where you only require an information display for workers or guests. The display panel is a generous 21.5" in size, delivers a crisp and detailed 1080p image, and can handle outdoor usage with IP65-rated dust and water resistance.
- Industrial-grade aluminum metal housing
- 1000 cd/m² of brightness
- Auto dimming
- Two built-in speakers
- 12-24 VDC power input compatibility
- One HDMI, VGA, and composite video input
- 3.5mm audio input and headphone output
- USB Type-A port for firmware upgrading
Lilliput Tk2150 Specs
| Screen Size (Diagonal) | 21.5" |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Supported Display Resolutions | Minimum: 1280 x 720 / 60 Hz Maximum: 3840 x 2160 / 30 Hz |
| Panel Type | LCD |
| Brightness | 1000 cd/m² |
| Viewing Angle (H x V) | 178 x 178° |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Pixels Per Inch (ppi) | 103 ppi |
| Primary Connectivity Location | Display |
| Input Ports | 1 x HDMI 1.4 � Audio, Video (Rear) 1 x VGA 15-Pin � Video (Rear) 1 x RCA Composite � Video (Rear) 1 x 1/8" / 3.5 mm � Audio (Rear) |
| Output Ports | 1 x 1/8" / 3.5 mm � Audio (Rear) |
| USB Ports | 2 x Unspecified USB, USB-A (Rear) |
| Bluetooth | None |
| Digital Media Slot | None |
| TV Tuner | No |
| Display Orientation | Landscape |
| Touch Resolution | 1920 x 1080 |
| Built-In Speakers | Yes, 2 |
| Speaker Configuration | 2-Channel |
| Power Consumption | Typical: < 37.0 W |
| DC Input Power | 12 to 24 VDC |
| Power Adapter Type | External |
| Operating Temperature | 32 to 82°F / 0 to 50°C |
| Storage Temperature | -4 to 140°F / -20 to 60°C |
| Material of Construction | Aluminum |
| IP Rating | IP65 |
| Dimensions | 13.6 x 21.9 x 1.9" / 344.5 x 556.0 x 48.2 mm |
| Weight | 13.21 lb / 5.99 kg |
Lilliput Tk2150 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.















