
Original: $234.52
-70%$234.52
$70.36The Story
- Fits TH-650HD and ALX Kit Tripod Systems
- 80-lb Load Capacity
- Individual Wheel Brakes
- Folds for Transport
- Integrated Carry Handle
Dedicated to the Libec TH-650HD and ALX tripod systems, this Standard Dolly offers increased mobility for re-positioning your tripod and can also be used for taking dolly shots on smooth, hard surfaces. Each of the wheels incorporates its own foot-activated lock for increased stability, and the dolly supports loads up to 80 lb. Additionally, it folds for easy carrying via the integrated handle.
- Limited 3-Year Warranty
| Doorway Width | Not specified by manufacturer |
| Wheel Diameter | Not specified by manufacturer |
| Wheel Lock | Yes |
| Cable Guards | No |
| Load Capacity | 80 lb / 36.3 kg |
| Weight | 4.4 lb / 2 kg |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 5.8 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 23.3 x 7.9 x 6.9" |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- Fits TH-650HD and ALX Kit Tripod Systems
- 80-lb Load Capacity
- Individual Wheel Brakes
- Folds for Transport
- Integrated Carry Handle
Dedicated to the Libec TH-650HD and ALX tripod systems, this Standard Dolly offers increased mobility for re-positioning your tripod and can also be used for taking dolly shots on smooth, hard surfaces. Each of the wheels incorporates its own foot-activated lock for increased stability, and the dolly supports loads up to 80 lb. Additionally, it folds for easy carrying via the integrated handle.
- Limited 3-Year Warranty
| Doorway Width | Not specified by manufacturer |
| Wheel Diameter | Not specified by manufacturer |
| Wheel Lock | Yes |
| Cable Guards | No |
| Load Capacity | 80 lb / 36.3 kg |
| Weight | 4.4 lb / 2 kg |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 5.8 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 23.3 x 7.9 x 6.9" |






















