
Original: $141.39
-70%$141.39
$42.42The Story
Leofoto NF-04 Overview
Aiming to improve on the default design, the Leofoto NF-04 is a collar foot for Nikon AF-S NIKKOR 180-400mm f/4E TC1.4 FL ED VR, AF-S NIKKOR 400mm f/2.8E FL ED VR, AF-S NIKKOR 500mm f/4E FL ED VR, AF-S NIKKOR 600mm f/4E FL ED VR and Nikon AF-S NIKKOR 800mm f/5.6E FL ED VR. This is a meticulously engineered aluminum support with built-in Arca-type dovetail mounts featuring 1/4"-20 and 3/8"-16 receivers as well as a QD socket for quickly attaching a compatible strap or sling. Two M3 screws are included for use as optional safety stops.
Compatibility
Nikon AF-S NIKKOR 400mm f/2.8E FL ED VR
Nikon AF-S NIKKOR 500mm f/4E FL ED VR
AF-S NIKKOR 600mm f/4E FL ED VR
Nikon AF-S NIKKOR 800mm f/5.6E FL ED VR
In the Box
- Leofoto NF-04 Collar Foot for Select Nikon Lenses
- 2 x M3 Screw
- Limited 10-Year Warranty
Leofoto NF-04 Specs
| Mounting Screw | 1 x 1/4"-20 Male |
| Tripod Mounting Thread | 1 x 1/4"-20 Female 1 x 3/8"-16 Female |
| Bubble Level | No |
| Strap Loop | No |
| Quick Disconnect System | QD |
| Arca-Type | Yes |
| Material of Construction | Aluminum |
| Length | 6.0" / 153.00Â mm (Footprint) |
| Width | 1.5" / 38.00Â mm |
| Height | 1.7" / 43.00Â mm (Footprint) |
| Weight | 5Â oz / 143Â g |
| Package Weight | 0.43 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.9 x 3.2 x 2.4" |
Leofoto NF-04 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Leofoto NF-04 Overview
Aiming to improve on the default design, the Leofoto NF-04 is a collar foot for Nikon AF-S NIKKOR 180-400mm f/4E TC1.4 FL ED VR, AF-S NIKKOR 400mm f/2.8E FL ED VR, AF-S NIKKOR 500mm f/4E FL ED VR, AF-S NIKKOR 600mm f/4E FL ED VR and Nikon AF-S NIKKOR 800mm f/5.6E FL ED VR. This is a meticulously engineered aluminum support with built-in Arca-type dovetail mounts featuring 1/4"-20 and 3/8"-16 receivers as well as a QD socket for quickly attaching a compatible strap or sling. Two M3 screws are included for use as optional safety stops.
Compatibility
Nikon AF-S NIKKOR 400mm f/2.8E FL ED VR
Nikon AF-S NIKKOR 500mm f/4E FL ED VR
AF-S NIKKOR 600mm f/4E FL ED VR
Nikon AF-S NIKKOR 800mm f/5.6E FL ED VR
In the Box
- Leofoto NF-04 Collar Foot for Select Nikon Lenses
- 2 x M3 Screw
- Limited 10-Year Warranty
Leofoto NF-04 Specs
| Mounting Screw | 1 x 1/4"-20 Male |
| Tripod Mounting Thread | 1 x 1/4"-20 Female 1 x 3/8"-16 Female |
| Bubble Level | No |
| Strap Loop | No |
| Quick Disconnect System | QD |
| Arca-Type | Yes |
| Material of Construction | Aluminum |
| Length | 6.0" / 153.00Â mm (Footprint) |
| Width | 1.5" / 38.00Â mm |
| Height | 1.7" / 43.00Â mm (Footprint) |
| Weight | 5Â oz / 143Â g |
| Package Weight | 0.43 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.9 x 3.2 x 2.4" |
Leofoto NF-04 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
















