
Original: $72.10
-70%$72.10
$21.63The Story
- Holds Small Lens or Accessory
- Compact Roll-Design
- Drawstring Closure with Cord Lock
- Belt Mounted or MOLLE Webbing/Straps
- Heavy-Duty, Water-Resistant Cordura
- Water-Resistant Nylon Lining
- May be Used with Xpandable Long Lens Bag
Store, protect, and transport a small lens or accessory with the forest green camo Roll up MOLLE Pouch from LensCoat . Photographers will appreciate the compact, roll-up design that makes the most of precious storage space and helps reduce weight as well. Contents are safely secured with the drawstring closure and cord lock. Users may choose between belt mounting or MOLLE webbing/straps. And for water resistance, the pouch is made of heavy-duty Cordura with a nylon lining. Lens pouches may be used with the separate LensCoat Xpandable Long Lens Bag.
- Limited 1-Year Warranty
| Materials | Cordura Nylon, Water-Resistant Nylon |
| Carry and Transport Options | Belt Loop, Handheld |
| Type of Closure | Drawstring |
| Interior Dimensions (W x H x D) | 6.0 x 3.8" / 15.2 x 9.5 cm |
| Exterior Dimensions (W x H x D) | 6.4 x 4.0" / 16.2 x 10.2 cm |
| Weight | Not specified by manufacturer |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 0.25 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.9 x 5.7 x 2.4" |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- Holds Small Lens or Accessory
- Compact Roll-Design
- Drawstring Closure with Cord Lock
- Belt Mounted or MOLLE Webbing/Straps
- Heavy-Duty, Water-Resistant Cordura
- Water-Resistant Nylon Lining
- May be Used with Xpandable Long Lens Bag
Store, protect, and transport a small lens or accessory with the forest green camo Roll up MOLLE Pouch from LensCoat . Photographers will appreciate the compact, roll-up design that makes the most of precious storage space and helps reduce weight as well. Contents are safely secured with the drawstring closure and cord lock. Users may choose between belt mounting or MOLLE webbing/straps. And for water resistance, the pouch is made of heavy-duty Cordura with a nylon lining. Lens pouches may be used with the separate LensCoat Xpandable Long Lens Bag.
- Limited 1-Year Warranty
| Materials | Cordura Nylon, Water-Resistant Nylon |
| Carry and Transport Options | Belt Loop, Handheld |
| Type of Closure | Drawstring |
| Interior Dimensions (W x H x D) | 6.0 x 3.8" / 15.2 x 9.5 cm |
| Exterior Dimensions (W x H x D) | 6.4 x 4.0" / 16.2 x 10.2 cm |
| Weight | Not specified by manufacturer |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 0.25 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.9 x 5.7 x 2.4" |














