
Original: $41,444.68
-70%$41,444.68
$12,433.40The Story
Leitz Cine Thalia-T 90mm T2.2 (ft) Overview
The Leitz THALIA-T 90mm T2.2 PL Mount Cine Lens, with markings in feet, provides a dreamlike soft focus look on one end of the aperture and a high-contrast realistic look when stopped down. The lens is intentionally designed with under-corrected spherical aberrations to achieve a distinct bokeh. At the same time, a circular 15-blade iris ensures circular out-of-focus highlights that further enhance the bokeh. The aberration increases towards the periphery of the optical system, which is what enables precise control of the depth of field and the degree of diffusion by adjusting the aperture.
The THALIA-T 90mm features gear positions matched to the predecessor THALIA lineup for consistency with those lenses. The THALIA-T successfully incorporates characteristics from the popular Leica Thambar-M lenses to deliver an effective solution for cinema applications with up to 65mm sensors.
Other Features
In the Box
- Leitz Cine THALIA-T 90mm T2.2 PL Mount Cine Lens (Feet)
- Front Lens Cap
- Rear Lens Cap
- Limited 1-Year Warranty
Leitz Cine Thalia-T 90mm T2.2 (ft) Specs
| Focal Length | 90mm |
| Lens Mount | ARRI PL |
| Image Circle | 60.0 mm |
| Maximum T-Stop | T2.2 |
| Minimum Focus Distance | From Unspecified Point in Lens: 3' / 0.9 m |
| Iris Blades | 15 |
| Front Diameter | 95 mm |
| Focus Scales | Imperial |
| Focus Rotation | 270° |
| Lens Support | None |
| Length | 4.9" / 125 mm |
| Weight | 2.3 lb / 1 kg |
| Package Weight | 3.35 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 9.8 x 6.4 x 6.4" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Description
Leitz Cine Thalia-T 90mm T2.2 (ft) Overview
The Leitz THALIA-T 90mm T2.2 PL Mount Cine Lens, with markings in feet, provides a dreamlike soft focus look on one end of the aperture and a high-contrast realistic look when stopped down. The lens is intentionally designed with under-corrected spherical aberrations to achieve a distinct bokeh. At the same time, a circular 15-blade iris ensures circular out-of-focus highlights that further enhance the bokeh. The aberration increases towards the periphery of the optical system, which is what enables precise control of the depth of field and the degree of diffusion by adjusting the aperture.
The THALIA-T 90mm features gear positions matched to the predecessor THALIA lineup for consistency with those lenses. The THALIA-T successfully incorporates characteristics from the popular Leica Thambar-M lenses to deliver an effective solution for cinema applications with up to 65mm sensors.
Other Features
In the Box
- Leitz Cine THALIA-T 90mm T2.2 PL Mount Cine Lens (Feet)
- Front Lens Cap
- Rear Lens Cap
- Limited 1-Year Warranty
Leitz Cine Thalia-T 90mm T2.2 (ft) Specs
| Focal Length | 90mm |
| Lens Mount | ARRI PL |
| Image Circle | 60.0 mm |
| Maximum T-Stop | T2.2 |
| Minimum Focus Distance | From Unspecified Point in Lens: 3' / 0.9 m |
| Iris Blades | 15 |
| Front Diameter | 95 mm |
| Focus Scales | Imperial |
| Focus Rotation | 270° |
| Lens Support | None |
| Length | 4.9" / 125 mm |
| Weight | 2.3 lb / 1 kg |
| Package Weight | 3.35 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 9.8 x 6.4 x 6.4" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.




















