
Original: $23,715.25
-70%$23,715.25
$7,114.57The Story
Leica Noctilux-M 50mm f/0.95 ASPH. Overview
One of the most legendary lenses in Leica 's M-mount lineup, the silver Noctilux-M 50mm f/0.95 ASPH. is an ultra-fast normal-length prime characterized by its unique rendering quality, ability to isolate subject matter, and exceptional low-light performance. Based on a classic double Gauss optical design, the lens employs a pair of aspherical elements, anomalous partial dispersion glass, and high refractive index elements to produce the distinct subtle softness when working wide open while also delivering accurate color and minimal distortion. A floating elements system is also used to maintain consistent image quality throughout the focusing range, from 3.3' to infinity. Additionally, the lens features a built-in extendable lens hood and accepts 60mm threaded filters.
In the Box
- Leica Noctilux-M 50mm f/0.95 ASPH. Lens (Silver)
- Front Lens Cap
- Leica Rear Lens Cap for M-Mount Lenses
- Presentation Box
- Limited 3-Year Warranty
Leica Noctilux-M 50mm f/0.95 ASPH. Specs
| Focal Length | 50mm |
| Maximum Aperture | f/0.95 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Lens Mount | Leica M |
| Angle of View | 47° |
| Minimum Focus Distance | 3.3' / 1Â m |
| Macro Reproduction Ratio | 1:17 |
| Optical Design | 8 Elements in 5 Groups |
| Focus Type | Manual Focus |
| Filter Size | 60 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 2.9 x 3" / 73 x 75.1 mm |
| Weight | 1.5Â lb / 700Â g |
| Package Weight | 3.5 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 11.7 x 7.5 x 6.7" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Leica Noctilux-M 50mm f/0.95 ASPH. Overview
One of the most legendary lenses in Leica 's M-mount lineup, the silver Noctilux-M 50mm f/0.95 ASPH. is an ultra-fast normal-length prime characterized by its unique rendering quality, ability to isolate subject matter, and exceptional low-light performance. Based on a classic double Gauss optical design, the lens employs a pair of aspherical elements, anomalous partial dispersion glass, and high refractive index elements to produce the distinct subtle softness when working wide open while also delivering accurate color and minimal distortion. A floating elements system is also used to maintain consistent image quality throughout the focusing range, from 3.3' to infinity. Additionally, the lens features a built-in extendable lens hood and accepts 60mm threaded filters.
In the Box
- Leica Noctilux-M 50mm f/0.95 ASPH. Lens (Silver)
- Front Lens Cap
- Leica Rear Lens Cap for M-Mount Lenses
- Presentation Box
- Limited 3-Year Warranty
Leica Noctilux-M 50mm f/0.95 ASPH. Specs
| Focal Length | 50mm |
| Maximum Aperture | f/0.95 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Lens Mount | Leica M |
| Angle of View | 47° |
| Minimum Focus Distance | 3.3' / 1Â m |
| Macro Reproduction Ratio | 1:17 |
| Optical Design | 8 Elements in 5 Groups |
| Focus Type | Manual Focus |
| Filter Size | 60 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 2.9 x 3" / 73 x 75.1 mm |
| Weight | 1.5Â lb / 700Â g |
| Package Weight | 3.5 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 11.7 x 7.5 x 6.7" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.























