Original: $532.72
-70%$532.72
$159.82The Story
- Load Capacity: 15.4 lb
- Max Height: 5.3"
- Weight: 8.8 oz
- Single Locking Knob
- 90° Notch
The long, silver Leica Ball Head 18 is a compact head ideally suited for tabletop tripods or other camera supports with a 1/4"-20 threaded stud. It is 5.3" high, has a load capacity of 15.4 lb, and weighs just 8.8 oz. A large locking knob controls the movement of the ball, and a 90° notch allows you to easily switch from landscape to portrait modes.
| Material | Brass, steel, and aluminum alloy |
| Load Capacity | 15.4 lb (7 kg) |
| Tripod Mount Thread Size | 1/4"-20 |
| Camera Mount Thread Size | 1/4"-20 |
| Height | 5.3" (135 mm) |
| Weight | 8.8 oz (250 g) |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 0.65 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.1 x 3.4 x 1.6" |
- Limited 2-Year Warranty
Description
- Load Capacity: 15.4 lb
- Max Height: 5.3"
- Weight: 8.8 oz
- Single Locking Knob
- 90° Notch
The long, silver Leica Ball Head 18 is a compact head ideally suited for tabletop tripods or other camera supports with a 1/4"-20 threaded stud. It is 5.3" high, has a load capacity of 15.4 lb, and weighs just 8.8 oz. A large locking knob controls the movement of the ball, and a 90° notch allows you to easily switch from landscape to portrait modes.
| Material | Brass, steel, and aluminum alloy |
| Load Capacity | 15.4 lb (7 kg) |
| Tripod Mount Thread Size | 1/4"-20 |
| Camera Mount Thread Size | 1/4"-20 |
| Height | 5.3" (135 mm) |
| Weight | 8.8 oz (250 g) |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 0.65 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.1 x 3.4 x 1.6" |
- Limited 2-Year Warranty
















