Original: $559.47
-70%$559.47
$167.84The Story
- Load Capacity: 15.4 lb
- Max Height: 5.3"
- Weight: 8.8 oz
- Single Locking Knob
- 90° Notch
The long, black Leica Ball Head 18 is a compact head ideally suited for tabletop tripods or other camera supports with a 1/4"-20 threaded stud. It is 5.3" high, has a load capacity of 15.4 lb, and weighs just 8.8 oz. A large locking knob controls the movement of the ball, and a 90° notch allows you to easily switch from landscape to portrait modes.
| Material | Brass, steel, and aluminum alloy |
| Load Capacity | 15.4 lb (7 kg) |
| Tripod Mount Thread Size | 1/4"-20 |
| Camera Mount Thread Size | 1/4"-20 |
| Height | 5.3" (135 mm) |
| Weight | 8.8 oz (250 g) |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 0.65 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.1 x 3.4 x 1.5" |
- Limited 2-Year Warranty

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- Load Capacity: 15.4 lb
- Max Height: 5.3"
- Weight: 8.8 oz
- Single Locking Knob
- 90° Notch
The long, black Leica Ball Head 18 is a compact head ideally suited for tabletop tripods or other camera supports with a 1/4"-20 threaded stud. It is 5.3" high, has a load capacity of 15.4 lb, and weighs just 8.8 oz. A large locking knob controls the movement of the ball, and a 90° notch allows you to easily switch from landscape to portrait modes.
| Material | Brass, steel, and aluminum alloy |
| Load Capacity | 15.4 lb (7 kg) |
| Tripod Mount Thread Size | 1/4"-20 |
| Camera Mount Thread Size | 1/4"-20 |
| Height | 5.3" (135 mm) |
| Weight | 8.8 oz (250 g) |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 0.65 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.1 x 3.4 x 1.5" |
- Limited 2-Year Warranty
















