
Original: $357.97
-70%$357.97
$107.39The Story
LEE Filters 256R Overview
The 256 Half Hampshire Frost Filter from LEE Filters can be applied over a lighting fixture to soften its output and reduce contrast between highlight areas in a scene. It creates an extra light frost effect.
Under 6774K Source C light, the 256 Half Hampshire Frost Filter provides less than a 0.25-stop value. It is constructed from polyester that is heat-resistant to 356°F and is delivered as a 48" x 25' roll on a 1" core.
In the Box
- LEE Filters 256 Half Hampshire Frost Filter (48" x 25' Roll)
LEE Filters 256R Specs
| Effect | Diffusion Extra Light frost Reduces contrast between highlight areas |
| Transmission | Less than 0.25 stop under 6774K |
| Filter Material | Polyester |
| Heat Resistance | 356°F / 180°C |
| Shape | Roll |
| Dimensions | 48" x 25' on 1" Core |
| Package Weight | 2.98 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 49.25 x 2.5 x 2.5" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Description
LEE Filters 256R Overview
The 256 Half Hampshire Frost Filter from LEE Filters can be applied over a lighting fixture to soften its output and reduce contrast between highlight areas in a scene. It creates an extra light frost effect.
Under 6774K Source C light, the 256 Half Hampshire Frost Filter provides less than a 0.25-stop value. It is constructed from polyester that is heat-resistant to 356°F and is delivered as a 48" x 25' roll on a 1" core.
In the Box
- LEE Filters 256 Half Hampshire Frost Filter (48" x 25' Roll)
LEE Filters 256R Specs
| Effect | Diffusion Extra Light frost Reduces contrast between highlight areas |
| Transmission | Less than 0.25 stop under 6774K |
| Filter Material | Polyester |
| Heat Resistance | 356°F / 180°C |
| Shape | Roll |
| Dimensions | 48" x 25' on 1" Core |
| Package Weight | 2.98 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 49.25 x 2.5 x 2.5" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.




