🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
$3.61
Original: $12.04
-70%LCR COMPONENTS MR/P/440/10/C Film Capacitor, 10 �F, MR/P/440 Series, 440 V, Quick Connect, Snap-In, � 10%—
$12.04
$3.61The Story
This is a Film Capacitor, 10 �F, MR/P/440 Series, 440 V, Quick Connect, Snap-In, � 10% product from LCR COMPONENTS with the model number MR/P/440/10/C
Product details
| Operating Temperature Min | -25�C |
| Capacitor Terminals | Quick Connect, Snap-In |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| dv/dt Rating | - |
| Stud Size - Metric | M8 |
| Product Range | MR/P/440 Series |
| Diameter | 35mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitor Case Style | Can |
| Capacitance | 10�F |
| Voltage Rating V AC | 440V |
| Capacitance Tolerance | � 10% |
| Packaging | Each |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
| Height | 98mm |
Other details
| Brand | LCR COMPONENTS |
| Part Number | MR/P/440/10/C |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Film Capacitor, 10 �F, MR/P/440 Series, 440 V, Quick Connect, Snap-In, � 10% product from LCR COMPONENTS with the model number MR/P/440/10/C
Product details
| Operating Temperature Min | -25�C |
| Capacitor Terminals | Quick Connect, Snap-In |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| dv/dt Rating | - |
| Stud Size - Metric | M8 |
| Product Range | MR/P/440 Series |
| Diameter | 35mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitor Case Style | Can |
| Capacitance | 10�F |
| Voltage Rating V AC | 440V |
| Capacitance Tolerance | � 10% |
| Packaging | Each |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
| Height | 98mm |
Other details
| Brand | LCR COMPONENTS |
| Part Number | MR/P/440/10/C |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











