🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$13.09
LAPP KABEL 53112909 Cable Gland, M16, 5 mm, 9 mm, Nylon (Polyamide), Black—
$13.09
The Story
The 53112909 is a black polyamide-based SKINTOP� CLICK BS plastic Cable Gland with snap-system and bending protection. It enables a very fast and easy assembly and the integral locking features guarantees permanent vibration resistance. It is designed for all particular functional safety in hand-held equipment, flexing machine parts, apparatus engineering, light and sound applications and robotics industry.
- Space and weight-saving application due to thin cable diameters
- Decrease in installation height
- -20 to 80�C Temperature range
Applications
Building Automation, Audio, Lighting, Automation & Process Control, Industrial
Product details
| Cable Diameter Max | 9mm |
| Cable Gland Material | Nylon (Polyamide) |
| Thread Size - Metric | M16 |
| Product Range | - |
| Cable Diameter Min | 5mm |
| Thread Size - Imperial | - |
| IP / NEMA Rating | IP68 |
| Gland Colour | Black |
Other details
| Brand | LAPP KABEL |
| Part Number | 53112909 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
The 53112909 is a black polyamide-based SKINTOP� CLICK BS plastic Cable Gland with snap-system and bending protection. It enables a very fast and easy assembly and the integral locking features guarantees permanent vibration resistance. It is designed for all particular functional safety in hand-held equipment, flexing machine parts, apparatus engineering, light and sound applications and robotics industry.
- Space and weight-saving application due to thin cable diameters
- Decrease in installation height
- -20 to 80�C Temperature range
Applications
Building Automation, Audio, Lighting, Automation & Process Control, Industrial
Product details
| Cable Diameter Max | 9mm |
| Cable Gland Material | Nylon (Polyamide) |
| Thread Size - Metric | M16 |
| Product Range | - |
| Cable Diameter Min | 5mm |
| Thread Size - Imperial | - |
| IP / NEMA Rating | IP68 |
| Gland Colour | Black |
Other details
| Brand | LAPP KABEL |
| Part Number | 53112909 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









