
Original: $53.26
-70%$53.26
$15.98The Story
- Cold impact resistance
- High strain relief
- Anti-static
- Maximum reliability
- -30 to 90�C Temperature range
Applications
Automotive, Automation & Process Control, Mining, Oil & Gas, Industrial
Product details
| Cable Diameter Max | 35mm |
| Cable Gland Material | Brass |
| Thread Size - Metric | M50 x 1.5 |
| Product Range | - |
| Cable Diameter Min | 26mm |
| Thread Size - Imperial | - |
| IP / NEMA Rating | IP68 |
| Gland Colour | Metallic - Nickel Finish |
Other details
| Brand | LAPP KABEL |
| Part Number | 53112760 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Cold impact resistance
- High strain relief
- Anti-static
- Maximum reliability
- -30 to 90�C Temperature range
Applications
Automotive, Automation & Process Control, Mining, Oil & Gas, Industrial
Product details
| Cable Diameter Max | 35mm |
| Cable Gland Material | Brass |
| Thread Size - Metric | M50 x 1.5 |
| Product Range | - |
| Cable Diameter Min | 26mm |
| Thread Size - Imperial | - |
| IP / NEMA Rating | IP68 |
| Gland Colour | Metallic - Nickel Finish |
Other details
| Brand | LAPP KABEL |
| Part Number | 53112760 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









