
Original: $9.63
-70%$9.63
$2.89The Story
Product details
| Cable Diameter Max | 14mm |
| Cable Gland Material | Brass |
| Thread Size - Metric | PG16 |
| Product Range | - |
| Cable Diameter Min | 8mm |
| Thread Size - Imperial | - |
| IP / NEMA Rating | IP68 |
| Gland Colour | Metallic - Nickel Finish |
Other details
| Brand | LAPP KABEL |
| Part Number | 53112240 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Cable Diameter Max | 14mm |
| Cable Gland Material | Brass |
| Thread Size - Metric | PG16 |
| Product Range | - |
| Cable Diameter Min | 8mm |
| Thread Size - Imperial | - |
| IP / NEMA Rating | IP68 |
| Gland Colour | Metallic - Nickel Finish |
Other details
| Brand | LAPP KABEL |
| Part Number | 53112240 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









