đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$1.05
Original: $3.49
-70%LAPP KABEL 53111620 Cable Gland, Skintop® BS-M, Spiral Strain Relief, M20 x 1.5, 7 mm, 13 mm, Nylon (Polyamide), Grey—
$3.49
$1.05The Story
This is a Cable Gland, Skintop® BS-M, Spiral Strain Relief, M20 x 1.5, 7 mm, 13 mm, Nylon (Polyamide), Grey product from LAPP KABEL with the model number 53111620
Product details
| Thread Size - Imperial | - |
| Thread Size - Metric | M20 x 1.5 |
| Cable Diameter Min | 7mm |
| Cable Diameter Max | 13mm |
| Cable Gland Material | Nylon (Polyamide) |
| Gland Colour | Grey |
| IP / NEMA Rating | IP68, IP69K |
| Product Range | Skintop BS-M Series |
Other details
| Brand | LAPP KABEL |
| Part Number | 53111620 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Cable Gland, Skintop® BS-M, Spiral Strain Relief, M20 x 1.5, 7 mm, 13 mm, Nylon (Polyamide), Grey product from LAPP KABEL with the model number 53111620
Product details
| Thread Size - Imperial | - |
| Thread Size - Metric | M20 x 1.5 |
| Cable Diameter Min | 7mm |
| Cable Diameter Max | 13mm |
| Cable Gland Material | Nylon (Polyamide) |
| Gland Colour | Grey |
| IP / NEMA Rating | IP68, IP69K |
| Product Range | Skintop BS-M Series |
Other details
| Brand | LAPP KABEL |
| Part Number | 53111620 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










