
The Story
- Extremely flame-retardant
- Self-extinguishing, no dripping
- Permanent vibration protection
- Maximum reliability
- -20 to 100°C Temperature range
Building Automation, Mining, Oil & Gas, Industrial
Product details
| Thread Size - Imperial | - |
| Thread Size - Metric | M16 x 1.5 |
| Cable Diameter Min | 4.5mm |
| Cable Diameter Max | 9mm |
| Cable Gland Material | Nylon (Polyamide) |
| Gland Colour | Grey |
| IP / NEMA Rating | IP68 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | LAPP KABEL |
| Part Number | 53111417 & 53119210 |
| Quantity | Pack of 10 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Extremely flame-retardant
- Self-extinguishing, no dripping
- Permanent vibration protection
- Maximum reliability
- -20 to 100°C Temperature range
Building Automation, Mining, Oil & Gas, Industrial
Product details
| Thread Size - Imperial | - |
| Thread Size - Metric | M16 x 1.5 |
| Cable Diameter Min | 4.5mm |
| Cable Diameter Max | 9mm |
| Cable Gland Material | Nylon (Polyamide) |
| Gland Colour | Grey |
| IP / NEMA Rating | IP68 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | LAPP KABEL |
| Part Number | 53111417 & 53119210 |
| Quantity | Pack of 10 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









