🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
$2.13
LAPP KABEL 53015120 Cable Gland, PG11, 2 mm, 7 mm, Nylon (Polyamide), Grey—
$2.13
The Story
The SKINTOP STR series from Lapp Kable are cable glands are constructed from tough nylon compound and offer many advantages over conventional brass stuffing glands. They are now used in substantial volumes on panels, switches, control equipment and machine tool industry. SKINTOP STR series features a unique patented anti vibration lock. This prevents the cable from coming loose when subject to vibration in electric motors. Sealing to BS 5420 IP68 Bar 5, the Skintop offers a seal that is dust proof and water tight and used in wide variety of dry or wet industrial environments.
- Available in grey and black colours
- Temperature range from -20�C to 80�C
- VDE, UL, CSA and SEV approved
- PG or metric thread sizes
Applications
Industrial, Power Management
Product details
| Cable Diameter Max | 7mm |
| Cable Gland Material | Nylon (Polyamide) |
| Thread Size - Metric | PG11 |
| Product Range | - |
| Cable Diameter Min | 2mm |
| Thread Size - Imperial | - |
| IP / NEMA Rating | IP68 |
| Gland Colour | Grey |
Other details
| Brand | LAPP KABEL |
| Part Number | 53015120 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
The SKINTOP STR series from Lapp Kable are cable glands are constructed from tough nylon compound and offer many advantages over conventional brass stuffing glands. They are now used in substantial volumes on panels, switches, control equipment and machine tool industry. SKINTOP STR series features a unique patented anti vibration lock. This prevents the cable from coming loose when subject to vibration in electric motors. Sealing to BS 5420 IP68 Bar 5, the Skintop offers a seal that is dust proof and water tight and used in wide variety of dry or wet industrial environments.
- Available in grey and black colours
- Temperature range from -20�C to 80�C
- VDE, UL, CSA and SEV approved
- PG or metric thread sizes
Applications
Industrial, Power Management
Product details
| Cable Diameter Max | 7mm |
| Cable Gland Material | Nylon (Polyamide) |
| Thread Size - Metric | PG11 |
| Product Range | - |
| Cable Diameter Min | 2mm |
| Thread Size - Imperial | - |
| IP / NEMA Rating | IP68 |
| Gland Colour | Grey |
Other details
| Brand | LAPP KABEL |
| Part Number | 53015120 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










