Original: $1.88
-70%$1.88
$0.56The Story
- Available in grey and black colours
- Temperature range from -20�C to 100�C
- VDE, UL, CSA and SEV approved
- PG or metric thread sizes
Applications
Industrial, Power Management
Product details
| Cable Diameter Max | 12mm |
| Cable Gland Material | Nylon (Polyamide) |
| Thread Size - Metric | PG13.5 |
| Product Range | - |
| Cable Diameter Min | 6mm |
| Thread Size - Imperial | - |
| IP / NEMA Rating | IP68 |
| Gland Colour | Grey |
Other details
| Brand | LAPP KABEL |
| Part Number | 53015030 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Available in grey and black colours
- Temperature range from -20�C to 100�C
- VDE, UL, CSA and SEV approved
- PG or metric thread sizes
Applications
Industrial, Power Management
Product details
| Cable Diameter Max | 12mm |
| Cable Gland Material | Nylon (Polyamide) |
| Thread Size - Metric | PG13.5 |
| Product Range | - |
| Cable Diameter Min | 6mm |
| Thread Size - Imperial | - |
| IP / NEMA Rating | IP68 |
| Gland Colour | Grey |
Other details
| Brand | LAPP KABEL |
| Part Number | 53015030 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









