đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$32.64
Original: $108.81
-70%LAPP KABEL 4160304 Wire, Hook Up, PVC, Red, 18 AWG, 1 mm², 328 ft, 100 m—
$108.81
$32.64The Story
This is a Wire, Hook Up, PVC, Red, 18 AWG, 1 mm², 328 ft, 100 m product from LAPP KABEL with the model number 4160304
Product details
| Reel Length (Metric) | 100m |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Jacket Material | PVC |
| Approval Specification | - |
| External Diameter | 2.9mm |
| Voltage Rating | 600V |
| Reel Length (Imperial) | 328ft |
| Product Range | - |
| Wire Gauge | 18AWG |
| Jacket Colour | Red |
| No. of Max Strands x Strand Size | - |
| Conductor Area CSA | 1mm² |
Other details
| Brand | LAPP KABEL |
| Part Number | 4160304 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Wire, Hook Up, PVC, Red, 18 AWG, 1 mm², 328 ft, 100 m product from LAPP KABEL with the model number 4160304
Product details
| Reel Length (Metric) | 100m |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Jacket Material | PVC |
| Approval Specification | - |
| External Diameter | 2.9mm |
| Voltage Rating | 600V |
| Reel Length (Imperial) | 328ft |
| Product Range | - |
| Wire Gauge | 18AWG |
| Jacket Colour | Red |
| No. of Max Strands x Strand Size | - |
| Conductor Area CSA | 1mm² |
Other details
| Brand | LAPP KABEL |
| Part Number | 4160304 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










