đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$141.72
Original: $472.41
-70%Lapp Kabel 0046020 Multicore Unscreened Cable Temperature Resistant Red 3 Core 14 AWG 2.5 mm² 164 ft 50 m—
$472.41
$141.72The Story
This is a Multicore Unscreened Cable, Temperature Resistant, Red, 3 Core, 14 AWG, 2.5 mm², 164 ft, 50 m product from LAPP KABEL with the model number 0046020
Product details
| No. of Cores | 3Core |
| Wire Gauge | 14AWG |
| Conductor Area CSA | 2.5mm² |
| Jacket Colour | Red |
| Reel Length (Imperial) | 164ft |
| Reel Length (Metric) | 50m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 50 x 0.25mm |
| Conductor Material | Copper |
| Jacket Material | Silicone Rubber |
| External Diameter | 9.7mm |
| Voltage Rating | 500V |
| Product Range | 00460 Series |
Other details
| Brand | LAPP KABEL |
| Part Number | 0046020 |
| Quantity | Reel of 50 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Multicore Unscreened Cable, Temperature Resistant, Red, 3 Core, 14 AWG, 2.5 mm², 164 ft, 50 m product from LAPP KABEL with the model number 0046020
Product details
| No. of Cores | 3Core |
| Wire Gauge | 14AWG |
| Conductor Area CSA | 2.5mm² |
| Jacket Colour | Red |
| Reel Length (Imperial) | 164ft |
| Reel Length (Metric) | 50m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 50 x 0.25mm |
| Conductor Material | Copper |
| Jacket Material | Silicone Rubber |
| External Diameter | 9.7mm |
| Voltage Rating | 500V |
| Product Range | 00460 Series |
Other details
| Brand | LAPP KABEL |
| Part Number | 0046020 |
| Quantity | Reel of 50 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










