
Original: $21.17
-70%$21.17
$6.35The Story
- CPR: Not Yet Qualified
- Wide application range due to multiple approvals
- Oil-resistant according to EN 50363-4-1:TM5
- Harmonised (HAR), H05VVC4V5-K and UL recognized
- Tinned-copper braiding
- PVC outer sheath, high oil-resistance, grey (RAL 7001)
- Flame-retardant according to IEC 60332-1-2 and UL 1581 §1061 cable flame test
- High degree of screening low transfer impedance (maximum 250R/km at 30MHz)
Industrial, HVAC
Product details
| Cable Shielding | Screened |
| No. of Cores | 3Core |
| Wire Gauge | 14AWG |
| Conductor Area CSA | 2.5mm² |
| Reel Length (Imperial) | - |
| Reel Length (Metric) | - |
| Jacket Colour | Grey |
| No. of Max Strands x Strand Size | 3 x 2.5mm² |
| Conductor Material | Copper |
| Jacket Material | PVC |
| External Diameter | 11.8mm |
| Voltage Rating | 600V |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | LAPP KABEL |
| Part Number | 0015903 |
| Quantity | 1 Metre |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- CPR: Not Yet Qualified
- Wide application range due to multiple approvals
- Oil-resistant according to EN 50363-4-1:TM5
- Harmonised (HAR), H05VVC4V5-K and UL recognized
- Tinned-copper braiding
- PVC outer sheath, high oil-resistance, grey (RAL 7001)
- Flame-retardant according to IEC 60332-1-2 and UL 1581 §1061 cable flame test
- High degree of screening low transfer impedance (maximum 250R/km at 30MHz)
Industrial, HVAC
Product details
| Cable Shielding | Screened |
| No. of Cores | 3Core |
| Wire Gauge | 14AWG |
| Conductor Area CSA | 2.5mm² |
| Reel Length (Imperial) | - |
| Reel Length (Metric) | - |
| Jacket Colour | Grey |
| No. of Max Strands x Strand Size | 3 x 2.5mm² |
| Conductor Material | Copper |
| Jacket Material | PVC |
| External Diameter | 11.8mm |
| Voltage Rating | 600V |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | LAPP KABEL |
| Part Number | 0015903 |
| Quantity | 1 Metre |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










