
Original: $106.63
-70%$106.63
$31.99The Story
- CPR: Not Yet Qualified
- Space-saving installation due to small cable diameters
- Fine-wire strand made of bare copper wires
- PVC insulation LAPP P8/1
- Plastic foil wrapping
- Tinned-copper braiding
- PVC outer sheath, sky blue RAL 5015
- Flame-retardant according to IEC 60332-1-2
- High degree of screening low transfer impedance (maximum 250R/km at 30MHz)
Industrial
Product details
| Cable Shielding | Screened |
| No. of Cores | 2Core |
| Wire Gauge | 16AWG |
| Conductor Area CSA | 1.5mm² |
| Reel Length (Imperial) | - |
| Reel Length (Metric) | - |
| Jacket Colour | Blue |
| No. of Max Strands x Strand Size | 2 x 1.5mm |
| Conductor Material | Copper |
| Jacket Material | PVC |
| External Diameter | 7.1mm |
| Voltage Rating | 50VAC |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | LAPP KABEL |
| Part Number | 0012660 |
| Quantity | 1 Metre |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- CPR: Not Yet Qualified
- Space-saving installation due to small cable diameters
- Fine-wire strand made of bare copper wires
- PVC insulation LAPP P8/1
- Plastic foil wrapping
- Tinned-copper braiding
- PVC outer sheath, sky blue RAL 5015
- Flame-retardant according to IEC 60332-1-2
- High degree of screening low transfer impedance (maximum 250R/km at 30MHz)
Industrial
Product details
| Cable Shielding | Screened |
| No. of Cores | 2Core |
| Wire Gauge | 16AWG |
| Conductor Area CSA | 1.5mm² |
| Reel Length (Imperial) | - |
| Reel Length (Metric) | - |
| Jacket Colour | Blue |
| No. of Max Strands x Strand Size | 2 x 1.5mm |
| Conductor Material | Copper |
| Jacket Material | PVC |
| External Diameter | 7.1mm |
| Voltage Rating | 50VAC |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | LAPP KABEL |
| Part Number | 0012660 |
| Quantity | 1 Metre |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










