
Original: $61.40
-70%$61.40
$18.42The Story
Laird Digital Cinema HDBNC4855-B Overview
- 1Description
- 212G-SDI 4K UHD
- 3Silver-Plated Copper
- 4Low Return Loss
- 5SMPTE Compatible
The 1' High-Density HD-BNC Male to BNC Male 12G-SDI Cable from Laird Digital Cinema is designed for transmitting uncompressed 12G-SDI UHD 4K video signals in RF performance-critical applications. It features return loss and attenuation improvements, which make it highly suitable for high-density patch bays, routers, and signal distribution systems. One end of the cable features a low-profile coax HD-BNC (micro BNC) male connector and the other end a standard BNC male connector.
- Description
- 12G-SDI 4K UHD
- Silver-Plated Copper
- Low Return Loss
- SMPTE Compatible
Laird Digital Cinema HDBNC4855-B Specs
| Connector 1 | 1 x BNC |
| Connector 2 | 1 x Micro-BNC |
| Cable Length | 1' / 30.5Â cm |
| Signal Type | 12G-SDI |
| SMPTE Standards | SMPTE 2081-1/2082-1 |
| Coaxial Type | RG-59 |
| Conductor Material | Silver-Plated Copper |
| Insulation Type | Foam High Density Polyethylene (FHDPE) |
| Jacket Type | Polyethylene Terephthalate |
| Shielding | Tinned Copper Braid, Dual Foil (Outer) |
| Wire Gauge | 23 AWG |
| Weight | 1.3Â oz / 37Â g |
| Package Weight | 0.065 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.3 x 4 x 0.55" |
Laird Digital Cinema HDBNC4855-B Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Description
Laird Digital Cinema HDBNC4855-B Overview
- 1Description
- 212G-SDI 4K UHD
- 3Silver-Plated Copper
- 4Low Return Loss
- 5SMPTE Compatible
The 1' High-Density HD-BNC Male to BNC Male 12G-SDI Cable from Laird Digital Cinema is designed for transmitting uncompressed 12G-SDI UHD 4K video signals in RF performance-critical applications. It features return loss and attenuation improvements, which make it highly suitable for high-density patch bays, routers, and signal distribution systems. One end of the cable features a low-profile coax HD-BNC (micro BNC) male connector and the other end a standard BNC male connector.
- Description
- 12G-SDI 4K UHD
- Silver-Plated Copper
- Low Return Loss
- SMPTE Compatible
Laird Digital Cinema HDBNC4855-B Specs
| Connector 1 | 1 x BNC |
| Connector 2 | 1 x Micro-BNC |
| Cable Length | 1' / 30.5Â cm |
| Signal Type | 12G-SDI |
| SMPTE Standards | SMPTE 2081-1/2082-1 |
| Coaxial Type | RG-59 |
| Conductor Material | Silver-Plated Copper |
| Insulation Type | Foam High Density Polyethylene (FHDPE) |
| Jacket Type | Polyethylene Terephthalate |
| Shielding | Tinned Copper Braid, Dual Foil (Outer) |
| Wire Gauge | 23 AWG |
| Weight | 1.3Â oz / 37Â g |
| Package Weight | 0.065 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.3 x 4 x 0.55" |
Laird Digital Cinema HDBNC4855-B Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.









