đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$642.17
Labfacility WC-014-D WC-014-D Multicore Cable RTD Screened 4 Core 0.219 mm² 82 ft 25 m—
$642.17
The Story
- PTFE insulated cable for extending platinum resistance thermometers
- High temperature to 260°C, wrapped PTFE tape construction
- Insulation rating -75°C to 260°C, can be used to extend 2, 3 or 4 wire RTD configurations
- Commonly used for Pt100R thermometers
- Also suitable with other types such as Pt130, Pt500 and Pt1000R
- 4 core PTFE insulated 7/0.2mm silver plated copper conductors, twisted cores
- Mylar tape, silver plated copper braided screen with PTFE insulated outer jacket
- Cores colour coded 2 x red / 2 x white to IEC-751 + black outer jacket
- Good mechanical strength and flexibility, resistant to oils, acids, other adverse fluids, steam, gas
- 25m reel length
Product details
| Cable Shielding | Screened |
| No. of Cores | 4Core |
| Wire Gauge | - |
| Conductor Area CSA | 0.219mm² |
| Reel Length (Imperial) | 82ft |
| Reel Length (Metric) | 25m |
| Jacket Colour | Black |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 0.2mm |
| Conductor Material | Silver Plated Copper |
| Jacket Material | PTFE |
| External Diameter | 3.5mm |
| Voltage Rating | - |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | LABFACILITY |
| Part Number | WC-014-D |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- PTFE insulated cable for extending platinum resistance thermometers
- High temperature to 260°C, wrapped PTFE tape construction
- Insulation rating -75°C to 260°C, can be used to extend 2, 3 or 4 wire RTD configurations
- Commonly used for Pt100R thermometers
- Also suitable with other types such as Pt130, Pt500 and Pt1000R
- 4 core PTFE insulated 7/0.2mm silver plated copper conductors, twisted cores
- Mylar tape, silver plated copper braided screen with PTFE insulated outer jacket
- Cores colour coded 2 x red / 2 x white to IEC-751 + black outer jacket
- Good mechanical strength and flexibility, resistant to oils, acids, other adverse fluids, steam, gas
- 25m reel length
Product details
| Cable Shielding | Screened |
| No. of Cores | 4Core |
| Wire Gauge | - |
| Conductor Area CSA | 0.219mm² |
| Reel Length (Imperial) | 82ft |
| Reel Length (Metric) | 25m |
| Jacket Colour | Black |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 0.2mm |
| Conductor Material | Silver Plated Copper |
| Jacket Material | PTFE |
| External Diameter | 3.5mm |
| Voltage Rating | - |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | LABFACILITY |
| Part Number | WC-014-D |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










