
The Story
Kraken Sports KRL-09S Overview
No longer do you have to go on a dive dedicated to a macro lens�simply bring along your Kraken Sports KRL-09S Wide-Angle Conversion Lens and have easy access to wide-angle. This wet lens is designed to be used with a 60mm macro lens; when attached, it will give you a 154° field of view. The lens will work with APS-C or full-frame formats. Built-in buoyancy means this lens only weighs 7.5 ounces underwater. The dome is made of durable optical-grade polycarbonate that can be easily buffed, and it can be swapped out if damaged.
Kraken Sports KRL-09S Specs
| Item Type | Wide Angle Lens |
| Magnification | +0.32 |
| Rear Mounting | 67 mm |
| Front Thread | None |
| Optical Design | 7 Elements in 6 Groups |
| Angle of View | 154° with 60 mm Lens |
| Depth Rating | 197' / 60Â m |
| Coatings | Multi-Coating |
| Material of Construction | Aluminum, Glass, Polycarbonate |
| Dimensions (ø x L) | 5.3 x 4.9" / 13.5 x 12.5 cm |
| Weight | 40.4Â oz / 1145Â g (On Land) 7.8Â oz / 220Â g (Underwater) |
Kraken Sports KRL-09S Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Kraken Sports KRL-09S Overview
No longer do you have to go on a dive dedicated to a macro lens�simply bring along your Kraken Sports KRL-09S Wide-Angle Conversion Lens and have easy access to wide-angle. This wet lens is designed to be used with a 60mm macro lens; when attached, it will give you a 154° field of view. The lens will work with APS-C or full-frame formats. Built-in buoyancy means this lens only weighs 7.5 ounces underwater. The dome is made of durable optical-grade polycarbonate that can be easily buffed, and it can be swapped out if damaged.
Kraken Sports KRL-09S Specs
| Item Type | Wide Angle Lens |
| Magnification | +0.32 |
| Rear Mounting | 67 mm |
| Front Thread | None |
| Optical Design | 7 Elements in 6 Groups |
| Angle of View | 154° with 60 mm Lens |
| Depth Rating | 197' / 60Â m |
| Coatings | Multi-Coating |
| Material of Construction | Aluminum, Glass, Polycarbonate |
| Dimensions (ø x L) | 5.3 x 4.9" / 13.5 x 12.5 cm |
| Weight | 40.4Â oz / 1145Â g (On Land) 7.8Â oz / 220Â g (Underwater) |
Kraken Sports KRL-09S Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.























