
Original: $415.70
-70%$415.70
$124.71The Story
Konova P1 Motorized Camera Slider Overview
Wirelessly control your smooth camera movements when using rigs weighing up to 17 lb with the belt-driven P1 Carbon Slider with KMS-S3 Wireless Motorized System from Konova. This kit combines a 31.5" P1 carbon fiber slider and a KMS-S3 motor to create a remotely controllable slider kit. The lightweight and durable slider supports up to 22 lb, and the S3 motor and carriage can support rigs up to 17 lb.
The RMS-S3 is powered using a separately available L-series battery. It is controlled via Bluetooth with a free-to-download smartphone app that provides multiple modes for video, time-lapse, and it also allows for manual mode. Additional kit items include a shutter release cable, USB cable, slider bag, controller bag, and mounting hardware kit.
In the Box
- Konova P1 Carbon Slider with KMS-S3 Wireless Motorized System (31.5")
- P1 Carbon Fiber Slider (31.5")
- KMS-S3 Motor
- Hardware Kit
- USB Cable
- Belt
- Shutter Cable
- Slider Carry Case
- S3 Motor Carry Case
- Limited 30-Day Warranty
Konova P1 Motorized Camera Slider Specs
| Sliding System | Belt-Driven Sliding System |
| Load Capacity | 17.6 lb / 8 kg (Horizontal) 6.6 lb / 3 kg (Inclined) 2.2 lb / 1 kg (Vertical) |
| Travel Distance | 29.7" / 75.4 cm |
| Bubble Level | Yes |
| Accessory Mounting | 1/4"-20 Female 3/8"-16 Female |
| Tripod Mounting | 1/4"-20 Female Thread 3/8"-16 Female Thread |
| Material | Carbon Fiber |
| Camera Mounting Screw | 1/4"-20 Male |
| Wireless Connectivity | Bluetooth |
| Motor Sliding Speed | 39 in/s / 100 cm/s |
| Body Material | Aluminum |
| Track Length | 31.5" / 80.0 cm |
| Track Width | 4.9" / 12.5 cm |
| Weight | 3.26 lb / 1.48 kg |
| Package Weight | 7.38 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 35.4 x 9.1 x 4.4" |
Konova P1 Motorized Camera Slider Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Konova P1 Motorized Camera Slider Overview
Wirelessly control your smooth camera movements when using rigs weighing up to 17 lb with the belt-driven P1 Carbon Slider with KMS-S3 Wireless Motorized System from Konova. This kit combines a 31.5" P1 carbon fiber slider and a KMS-S3 motor to create a remotely controllable slider kit. The lightweight and durable slider supports up to 22 lb, and the S3 motor and carriage can support rigs up to 17 lb.
The RMS-S3 is powered using a separately available L-series battery. It is controlled via Bluetooth with a free-to-download smartphone app that provides multiple modes for video, time-lapse, and it also allows for manual mode. Additional kit items include a shutter release cable, USB cable, slider bag, controller bag, and mounting hardware kit.
In the Box
- Konova P1 Carbon Slider with KMS-S3 Wireless Motorized System (31.5")
- P1 Carbon Fiber Slider (31.5")
- KMS-S3 Motor
- Hardware Kit
- USB Cable
- Belt
- Shutter Cable
- Slider Carry Case
- S3 Motor Carry Case
- Limited 30-Day Warranty
Konova P1 Motorized Camera Slider Specs
| Sliding System | Belt-Driven Sliding System |
| Load Capacity | 17.6 lb / 8 kg (Horizontal) 6.6 lb / 3 kg (Inclined) 2.2 lb / 1 kg (Vertical) |
| Travel Distance | 29.7" / 75.4 cm |
| Bubble Level | Yes |
| Accessory Mounting | 1/4"-20 Female 3/8"-16 Female |
| Tripod Mounting | 1/4"-20 Female Thread 3/8"-16 Female Thread |
| Material | Carbon Fiber |
| Camera Mounting Screw | 1/4"-20 Male |
| Wireless Connectivity | Bluetooth |
| Motor Sliding Speed | 39 in/s / 100 cm/s |
| Body Material | Aluminum |
| Track Length | 31.5" / 80.0 cm |
| Track Width | 4.9" / 12.5 cm |
| Weight | 3.26 lb / 1.48 kg |
| Package Weight | 7.38 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 35.4 x 9.1 x 4.4" |
Konova P1 Motorized Camera Slider Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.












