
Original: $38.00
-70%$38.00
$11.40The Story
KONO NKFCAN1 Overview
KONO ORIGINAL CANDY 200 is an experimental color negative film producing fun, pinkish hues and candy colors. This film is created by hand, using The Reanimator device, and its unique effects lend a creative, pop-like appearance to your photographs. The film has a nominal sensitivity of ISO 200/24° and should be processed in C-41 chemistry.
This item is one 36-exposure roll of 35mm film.
KONO NKFCAN1 Specs
| Film Format | 35mm |
| Number of Exposures | 36 |
| Film Type | Color Negative |
| Film Speed | ISO 200 |
| Color Balance | Daylight |
| Film Processing | C-41 |
| Number of Rolls | 1 |
| Package Weight | 0.065 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 2.5 x 1.5 x 1.5" |
KONO NKFCAN1 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
KONO NKFCAN1 Overview
KONO ORIGINAL CANDY 200 is an experimental color negative film producing fun, pinkish hues and candy colors. This film is created by hand, using The Reanimator device, and its unique effects lend a creative, pop-like appearance to your photographs. The film has a nominal sensitivity of ISO 200/24° and should be processed in C-41 chemistry.
This item is one 36-exposure roll of 35mm film.
KONO NKFCAN1 Specs
| Film Format | 35mm |
| Number of Exposures | 36 |
| Film Type | Color Negative |
| Film Speed | ISO 200 |
| Color Balance | Daylight |
| Film Processing | C-41 |
| Number of Rolls | 1 |
| Package Weight | 0.065 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 2.5 x 1.5 x 1.5" |
KONO NKFCAN1 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.















